+420 606 RADOST (723 678) info@zoot.cz

DOBRO a zlo módního průmyslu

DOBRO a zlo módního průmyslu

ZOOT spustil projekt DOBRO. Spolupracujeme s neziskovými organizacemi, navrhujeme s nimi designové kousky, pak je prodáváme, a všechen zisk jde neziskovce. Navíc se snažíme mít ve své nabídce více a více značek s ohleduplnou výrobou - armedangels, Faguo, Keepcup, Monkee Genes, People Tree... Proč?

Připravili jsme pro vás rozhovor s holandským fotografem Pieterem van den Boogertem, který dva roky fotografoval cyklus módního průmyslu v Bangladéši, Holandsku a Ghaně. Tímto výjimečným projektem ukončil svá studia na Royal School of Art v Haagu a my vám díky němu a jeho fotkám chceme ukázat, proč stojí za to přispět svým rozhodováním k férovějšímu fungování módního průmyslu.

Věděli jste, že 80% exportního zboží z Bangladéše tvoří módní textil určený do západních zemí? Že je tak zaměstnáno víc lidí, než žije v celém Moravskoslezském kraji? A že si za takovou práci vydělají zhruba 500 Kč měsíčně? Mnohem více se dočtete v rozhovoru s autorem fotografií, který za knihu What we wear získal v Lipsku ocenění Best Book Design from all over the World 2012. Inspirativní. 

 

Proč sis vybral k fotografickému zkoumání zrovna toto téma? 

Vždycky mne zajímaly stinné stránky obchodních zájmů. Tato fotografická trilogie není ale jenom o oblečení, zároveň ilustruje, jak je globální prosperita rozdělena. Na naše západní bohatství a neustálou touhu po trendech a zboží zkrátka nelze nahlížet odděleně od ubohých pracovních podmínek a naprosto nevyvážených poměrů na světovém obchodním trhu. 

 

To asi platí ve více odvětvích. Proč tedy oblečení?

Oblečení je artikl každodenní potřeby, městské promenády jsou plné obchodů s oblečením. Myslím, že lidé už si zvykli na to, že se každou sezonu objeví nová kolekce, aniž by aspoň jednou pomysleli na to, kde a jak se to oblečení někde na druhé straně světa vyrábí. Tyto země a jejich obyvatelé jsou zároveň na příjmech z tohoto průmyslu takřka životně závislí. 

 

Čeho se týká poslední část fotosérie z Afriky?

Když člověk na Západě nějaké oblečení vyhodí, většinou skončí v Africe nebo ve Východní Evropě. Ghana je častou cílovou destinací takového oblečení, pro svou výhodnou polohu na pobřeží. Pro občany Ghany to má i své výhody – můžou si kupovat levné oblečení a  zaměstná to celkem hodně lidí. Na druhou stranu to ale zabíjí lokální produkci a obchod, protože nikdo nemůže konkurovat tak nízkým cenám. Svými fotografiemi se snažím ukázat, že i tak obyčejná věc, jako je kus oblečení, skrývá mnohem komplexnější příběh v pozadí. 

 

Co tě v průběhu fotografování nejvíce šokovalo? 

Asi nejhorší bylo vidět ty prázdné a unavené oči dělníků, kteří opakují tu samou činnost 12 hodin denně a vydělají si tak v průměru 20-30 Dolarů za měsíc. 

Ještě horší pak je si uvědomit, že země z té spodní části ekonomické hierarchie nemají moc na výběr. Trh diktuje jasně - ten, kdo nabídne nejnižší cenu, získá zakázky a investice a ty země o ně nechtějí přijít. 

 

Co byl naopak nejhezčí zážitek? 

Nejhezčí bylo, že všichni dělníci, se kterými jsem se setkal, ke mně byli ohromně pohostinní, ačkoli sami mají opravdu málo. 

 

Myslíš na toto všechno, když si kupuješ oblečení? 

Samozřejmě, že si teď tuhle skrytou část módního průmyslu velmi dobře uvědomuju. Část svého oblečení nakupuji v seconhandech a když si kupuju nové oblečení, vždycky se ptám prodavačů, jestli vědí, z jaké pochází země a za jakých podmínek bylo vyrobeno. 

V první řadě mě zajímá,  zda ti prodavači vědí něco o produktech, které prodávají. Ale taky tím chci dát najevo, že mne to jako spotřebitele zajímá.  

Doufám, že se takhle jednou začne chovat více lidí. 

Další alternativou pro mne jsou malé nezávislé značky, které si hlídají pracovní podmínky lidí na všech úrovních výrobního procesu. To je ohromně důležité a měl by to být standardní postup. 

 

Co by se mělo podle tebe v textilním průmyslu změnit, aby byl více “dobrý”? 

Nezávislá kontrola kvality a transparentnost celého průmyslu by měly být samozřejmostí. Spotřebitelé by zase měli dávat výrobcům najevo, že je zajímá, jak jsou produkty vyráběny – a to se týká jak pracovních podmínek, tak výše platu a kontroly dopadu na životní prostředí. Další věcí je, že snahy lokálních odborových organizací by měly být vyslyšeny.  

 

Děkujeme za rozhovor.

Foto: Pieter van den Boogert

16.9. 2013

Autor: 
Festival Jeden svět - upcyklace, kožichy a virtuální realita
Festival Jeden svět - upcyklace, kožichy a virtuální realita
 Měsíc březen přináší nejen jarní vítr do šatníku, ale také filmový festival Jeden svět. Od 7. března v osmi pražských kinech poběží 123 dokument
Fashionstory: Ráno poté
Fashionstory: Ráno poté
Potkali se na večírku a něco je k sobě přitáhlo a nepustilo. Toulali se spolu nocí až do svítání. On ji pozval na snídani, ona jeho ruku pod kabát. Ať to bylo j
Vévodovy recenze: Boty, které jen tak neprotančíte
Vévodovy recenze: Boty, které jen tak neprotančíte
Na pořádný večírek jsou potřeba pořádné boty. Zvlášť uprostřed zimy se nikomu nechce jít nad ránem domů s děravými podrážkami, nebo úplně bez bot.Vévoda je tu o
Naši skladníci v loňském roce dvakrát obešli zeměkouli
Naši skladníci v loňském roce dvakrát obešli zeměkouli
 Bilancujete? My ano, a po loňském roce opravdu rádi.Za rok 2015, který pro nás byl neskutečně rychlý, plodný, náročný a krásný, se stalo tolik čísel:35 23
Přejít do ZOOT e-shopu

články autora: Kat*

SOUTĚŽ o grafický návrh textilu pro Centrum Paraple DOBRO. by ZOOT vyhlašuje soutěž o grafický návrh textilu pro neziskovou organizaci Centrum Paraple.   Zadání: Vytvořit vypovídající, ucelenou,trendovou,
DOBRO. design pro Nový Prostor SOUTĚŽ o grafický návrh textilu pro Nový Prostor DOBRO. by ZOOT vyhlašuje soutěž o grafický návrh textilu pro neziskovou organizaci Nový Prostor.  Zadání
ZOOT je 100. členem Asociace společenské odpovědnosti Indiáni prý přemýšlí o světě tak, aby jej zachovali i pro dalších sedm generací svých potomků. Takové myšlení nám přijde inspirativní, a proto neustále

kolekce

Rifle, mikiny, košele a svetre s až 50 % zľavou
Hrejivé bundy, štýlové kabáty ♂
NIKE + Under Armour + Adidas: Regii Sportului
Peněženky na všechny poklady
Fossil: Hodinky, jak mají být
Miss Selfridge: Nálož UK stylu
Sass & Belle: Vianočná pohoda